dr.Halák László honlapja
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Publikációk
Publikációk : Így láttam a médiatörvény parlamenti konzultációját

Így láttam a médiatörvény parlamenti konzultációját

  2009.02.03. 20:41

ÍGY LÁTTAM A MÉDIATÖRVÉNY SZAKMAI TERVEZETÉRŐL RENDEZETT PARLAMENTI KONZULTÁCIÓT

 

2009. január 13-án lezajlott a konzultáció az átdolgozott szakmai tervezetről, amely a médiatörvény egyik lehetséges változatát fogalmazta meg.

A Parlament épületében a delegációs terem megtelt, ami azt jelenti, hogy legalább 100-150 szakembert érdekelt személy szerint, vagy valamilyen szervezetet képviselve az megvitatásra előterjesztett szakmai szöveg sorsa.

Előre bocsátom, írásom erősen szubjektív lesz, hiszen nincs módom objektív tudósítást adni.

Január 12.-én a Médiaparlament elnevezésű társadalmi szervezet összehangoló összejövetelt szervezett, hogy megkísérelje összefogni a szerteágazó véleményeket, hogy hatékonyabban tudják befolyásolni az új médiatörvény megszületésének körülményeit.

Idézem a Médiaparlament zárónyilatkozatának általuk közzétett részletét, amelyet a megelőző, november 4-én nyilvánosságra hozott változathoz fűztek:

Felkérjük a kormányt, hogy a programjában megfogalmazottaknak megfelelően, minden eddigi sikertelenség ellenére segítse elő az új médiaszabályozás létrejöttét. Hozzon létre  Nemzeti Média Kerekasztalt, azzal a mandátummal, hogy nyilvános folyamatban alakítsa ki a leendő törvény alapelveit.”

Gálik Mihály egyetemi tanár második, ismételten nagyon alapos, írásbeli hozzászólásában azzal kezdte véleménye megfogalmazását, hogy – már csak ilyen az ember, - egy új változattal ismerkedve, elsősorban arra kíváncsi mindenki, hogy javaslatait, észrevételeit mennyire vették figyelembe. Gálik Mihály megállapította, hogy semennyire. A Médiaparlament hasonló eredményhez jutott, amikor január 12.-én megállapították:

A fenti idézet ellenére  2009 januárjában a parlamenti konzultáció előtt egy nappal még arról sincs képünk, hogy kivel fogunk konzultálni másnap.”

Az én szubjektív megítélésem szerint ebben január 13-én sem következett be változás.

A megtelt teremben a  konzultációra érkezettekkel szemben egy tucat meg nem nevezett ember foglalt helyet két sorban. Az első sorban öten ültek, közöttük voltak közismert politikusok, – Jánosi György, az MSZP, dr. Pető Iván, az SZDSZ,  Zsigmond Attila, az MDF képviseletében, akik esetében a felismerést vélelmezni lehet, de ez nem menti fel őket a bemutatkozás kötelezettsége alól, - és számomra ismeretlenek, - feltételezhetően a Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt képviseletében, - akik továbbra is a névtelenségbe burkolóztak. ( Gálik Mihály észrevételét, hogy nem illik névtelenül előterjeszteni a szakmai javaslatot, lám, még a személyes találkozás alkalmával sem szívlelték meg. ) A második sorban, - feltehetően, - a szakértő munkabizottság tagjai foglaltak helyett, a bemutatás elmaradása okán továbbra is névtelenül. Kivételt képezett közöttük dr. Biki Angelika, az MSZP szakértője, aki a regisztrációnál bemutatkozott és talán –az apró termetű dr. Jen Sándor az MDF szakértője, - aki, nekünk, volt MTV-s munkatársaknak, humánmenedzseri tevékenységéről emlékezetes ismerősünk volt. De például a, – feltehetően dr. Vincze Ildikó SZDSZ szakértőt megszemélyesítő csínos hölgyről, - szívesen megtudtam volna, hogy az internetről szerzett adatokkal jegyzett bőr- és nemi-beteg szakorvos-e, vagy pedig valóban média szakértő? (Ha nem azonos, ismeretlenül is szíves elnézését kérem a szakorvos hölgynek, amiért belekevertem őt ebbe a médiatörvény tervezet ügybe.)

A Médiaparlament négy kérdést is megfogalmazott a konzultáció rendezőihez:

1.) mi az indoka, a jelenlegi törvény előkészítés látható, és az alaposság kárára menő sietségnek?

2.) mi indokolja azt, hogy a nyilvánosságra vonatkozó legfontosabb törvény a nyilvánosság mellőzésével alakuljon ki?

3.) miért indokolt, hogy ebben az egyeztetésben csak statiszta szerep jut a szakmának, az érdekképviseleteknek?

4.) miért nem ismerhetők a szakmai vélemények, miért nem alakulhatott ki alapos szakmai konzultáció?

A Médiaparlament arra hívta fel a konzultáció résztvevőit, hogy hozzászólásuk végén említsék meg, kíváncsiak a kérdésekre adható válaszokra.

 


Nos, ez a kérés két okból sem valósulhatott meg. Az egyik ok, hogy Horváth Sándor, aki ezeket a kérdéseket előterjesztette, csak az ebédszünet után kapott szót. (Az ebéd egy-egy szendvics volt, kávé, tea kíséretében.) A másik ok, hogy Jánosi György, aki magához ragadta, - nyilvánvalóan a tucatnyi „előlülő” egyetértésével, - a konzultáció levezetésének megtisztelő pozícióját, anélkül, hogy elmondta volna, ő most ezekre a kérdésekre válaszol, bevezető szavaival mintegy válaszolt a feltett kérdésekre.

Bevezető szavai arról szóltak, hogy mindenki előtt ismeretes, tovább már nem halasztható az új médiatörvény megalkotása, és ehhez a legnagyobb nyilvánosságot használták fel, amikor az Internet segítségével hozták nyilvánosságra a szakmai tervezetet. A téma közérdekűsége ellenére, csak azok a vélemények olvashatók, amelyekhez a szerzők hozzájárultak a nyilvánossá tételéhez.  Itt jegyzem meg, hogy a Parlament honlapján csak a második változat előterjesztésekor sorolták fel, kik, milyen szervezetek küldték el a véleményüket az első változathoz, és ezek a vélemények csak a Médiaparlament honlapján megjelenve váltak olvashatóvá. Jánosi György arról is tájékoztatott, hogy a második változathoz érkezett véleményeket is csak a szerzők hozzájárulásával hozzák nyilvánosságra és a konzultáción, gyorsírással és hangrögzítéssel jegyzőkönyvezett véleményeket is így teszik olvashatóvá bárki számára. Azt is megjegyezhetem most, hogy a Médiaparlament honlapján a második változathoz előterjesztett vélemények többsége (?) a szerzők hozzájárulásával már a konzultáció előtt is olvasható volt. Jánosi György arról is tájékoztatta a konzultáció résztvevőit, hogy a beérkezett vélemények és az itt elhangzó vélemények feldolgozása után, mintegy két hét elmúltával előterjesztik az újabb változatot, hogy azt is meg lehessen vitatni. Kérte a megjelenteket, hogy szakmai érveket sorakoztassanak fel és ne politikai nyilatkozatokat tegyenek. Ezután elkezdődött a hozzászólások sorozata.

Ismét a szubjektív véleményem:

Már a regisztrációnál feltűnt, hogy a résztvevők nem névsor szerint, vagy nem az írásbeli vélemények beérkezési sorrendje szerint szerepelnek a regisztrációs lapon, hanem „szerkesztetten”. Mindenkit megkérdeztek, kíván-e hozzászólni, és aki szándékozott, az kapott a neve mellé egy jelet. Magam talán elsőként, január 3.-án küldtem be az írásbeli véleményemet, az alfabetikus rendben elég elől szerepelnék a regisztrációs lapon, mégis az utolsó oldalon jegyezték meg hozzászólási szándékomat. Ezt csak, – mintegy mellékesen, – jegyeztem meg magamnak, semmiféle szándékosságot nem tételezetem fel benne.

Jánosi György a regisztrációs lapok sorrendjében szólította a hozzászólni kívánókat és akkor, a hozzászólásokat hallgatva, egyszerre, – mondom szubjektív véleményem szerint, - felismertem a szerkesztettség tényét. A szerkesztés módszere az volt, hogy az egyetértők és a gyakorlati javaslatokat tevők jutottak, – írásbeli véleményükre alapozva, – elsősorban szóhoz, a tervezettel eleve elégedetlenkedők pedig a hozzászólók sorában a vége felé kaptak szót. Az első hozzászóló, emelkedett hangon gratulált a tervezethez és azzal visszaült a helyére. Az utána következők sem kérdőjelezték meg a tervezetet lényegét tekintve, hanem egy-egy szakaszt érintő módosító javaslatokat terjesztettek elő. A negyed tizenegy és az ebédszünet időpontja között csupa egyetértő, gyakorlati javaslatot tevő hozzászólás hangzott el. Ezek között is sok nagyon érdekes volt, hiszen a konkrét javaslatok is érdemben érintették a tervezetet. A szakma, – filmes, televíziós, reklám szakma – képviselői jobbnál jobb észrevételekkel igyekeztek javítani a tervezeten. Lehet, ez is szubjektív értékelés, de nekem nagyon tetszett dr. Szekeres László, a Duna Televízió gazdasági elnökhelyettesének javaslata, amely azt az anomáliát érintette, hogy gazdasági társaság, részvénytársaság vezető testületeit, nem a gazdaságra vonatkozó törvény szabályai szerint választják ki, hanem parlamenti választással, holott a gazdaságban kialakított törvényes rend szerint mind a döntési, mind a felelősségi,- anyagi felelősségi is (!) – körök pontosan megfogalmazhatók.

Az ebédszünetben megcsappant a konzultáció résztvevőinek létszáma, hiszen Jánosi György szerint 14 óráig áll rendelkezésünkre a delegációs terem és már közelgett ez az időpont.

Ismét szubjektív vélemény.

Magam a 88 oldalas tervezethez 20 oldalas véleménnyel szóltam hozzá. Gyakorlott előadó lévén, tudtam, hogy nem lenne lehetőségem az egész véleményem szóbeli ismertetésére, de mivel a Médiaparlament honlapján már január negyedike óta bárki olvashatta hozzászólásomat, nem is tartottam szükségesnek a részletes ismertetést. Ezért arra készültem, hogy demokráciánk, alkotmányosságunk veszélyeztetésére, politikai kultúránk hiányosságaira hívjam fel a figyelmet. Annál is inkább, mert közben elvállaltam a MUOSZ képviseletét is a konzultáción, és a MUOSZ véleménye is a demokrácia veszélyeztetésére hívta fel nagyon nyomatékosan a figyelmet. Számomra is szokatlan módon, leírtam a hozzászólásomat, nehogy sokáig vegyem igénybe a hallgatóság türelmét. Eredeti tervem szerint Faludy GyörgyPokolbéli víg napjaim” rövid részletét idézve, kezdtem volna hozzászólásomat,. Az önéletrajzi írás szerint Vámbéry Rusztem le akarta beszélni Faludy Györgyöt 1946-ban a hazatérésről Amerikából. Faludy visszakérdezésére így válaszolt Vámbéry Rusztem:

 Igen – felelte Vámbéry. – A „Hungary:To Be Or Not Tu Be”-ban a magam módján felvázoltam reménységeimet, melyek egy könnyen elképzelhető utópiához vezetnek. Ezt az utópiát szabad, demokratikus Magyarországnak hívják…Majd így folytatta édesapja Vámbéry Ármin szavait idézve: demokráciát alapítani demokraták nélkül kockázatos vállalkozás, de történt már úgy, hogy sikerült. Következésképpen könyvemet azért írtam, hogy csekély erőmmel felhívjam a figyelmet arra, a Magyar Köztársaságot támogatni kell, mert ebben a pillanatban még csak papíron létezik.”

Vámbéry szavai óta 62 év telt el, és a médiatörvény újabb lehetséges változatát olvasva megrémültem: Lehetséges, hogy a Magyar Köztársaság, mint szabad, demokratikus Magyarország még mindig csak papíron létezik? Még mindig nincsen annyi, és olyan demokrata Magyarországon, amennyi és amilyen, élő valósággá tehetné a demokráciát Magyarországon?”

Mivel a MÚOSZ-t  is képviseltem, és hallgattam az ebédszünet előtti hozzászólásokat, némileg eltértem az előre leírt szövegtől.  Az eltéréssel az volt a célom, hogy felhívhassam a figyelmet arra, már van egy jó, a digitális átállásra vonatkozó törvényünk – ez a 2007. évi LXXIV. törvény, a Dtv. – Ebben olyan szabályozásokra került sor, amelyek hiányoztak az jelenleg hatályos médiatörvényből, tehát nem arra van szükség, hogy más törvényeket ismételve, új médiatörvényt fogalmazzunk.

A MÚOSZ véleménye elsősorban a demokráciánkat a sajtószabadság gyakorlását fenyegető veszélyére hívta fel a figyelmet. Ehhez a véleményemet hozzáfűzve, felhívtam a figyelmet a sorozatos alkotmánysértésre, amely a tervezetből nyilvánvalóvá válik. A nem csak papíron létező, demokratikus Magyar Köztársaságért tehát azt tehetjük most, hogy elfelejtjük ezt a szakmai anyagot mint törvénytervezetet, és ezt a folyamatot, az itt szerzett tapasztalatokat, a sorra elhangzó javaslatokat arra használjuk fel, hogy a meglévő médiatörvényt módosítsuk.

Hozzászólásommal, amely legfeljebb 4-5 percnyi volt, sikerült elérnem, hogy Jánosi György az egész nap folyamán először és utoljára felhívta a figyelmet, úgy gazdálkodjunk hozzászólásunk idejével, hogy a még hátralévő nyolc hozzászólónak is maradjon ideje…

Az ebédszünet utáni hozzászólók  többsége radikálisan elutasította a szakmai tervezetet. Volt aki szó szerint idézte az alkotmánybíróság állásfoglalását az állami beavatkozás elutasításáról. Horváth Sándor előterjesztette a Médiaparlament négy kérdését. Pós Péter a Hungária Televízió Közalapítvány társadalmi kurátora alapos indokokkal alátámasztva utasította el a tervezetet, Kiss József, szintén a HTVKA társadalmi kurátora a magyar nyelvet védelmezve tette ugyan ezt. Zsolt Péter médiaszociológus röviden ismertette írásban is kifejtett véleményét a tervezet elfogadhatatlanságáról. Az ebédidő utáni szakasz „kakukktojásaként” a Reális Zöldek Klubjának elnöke gratulált a szakanyag szerkesztőinek a remek munkájához.  Majd amikor elfogytak a hozzászólások, Jánosi György bezárta a konzultációt azzal, hogy nincs lehetőség válaszadásra, nem is tervezik a hallgatósággal szembe ülő politikusok, szakértők, hogy reagáljanak a hozzászólásokra, a konzultáció jegyzőkönyvét nyilvánosságra hozzák majd a Parlament honlapján…

Végezetül ismét szubjektív véleményem:

Hogy volt e haszna a konzultációnak, abból derül majd ki, hogy a sietve, két hét alatt elkészülő újabb szakmai tervezetben helyet kapnak-e az elhangzott, nagyon értelmes szakmailag alátámasztott javaslatok, vélemények. Őszintén szólva, nem nagyon hiszek abban, hogy a tervezet demokráciánkat, alkotmányosságunkat sértő rendelkezései kikerülnének a szakmai tervezetből. Hiszen a különben nagyon jó Dtv 40.§ -ában is, a parlament által már elfogadott elvet és gyakorlatot ki kellene venni a tervezetből és teljesen új módon, vagy még inkább a hatályos médiatörvényhez visszatérve, az abban meghatározott módon kellene a szabályozásról dönteni. Nem nagyon bízom abban, hogy a többnyire névtelenségbe burkolódzó politikusok és szakértők eltérnének a közhelyes állásponttól, - ami szerint elkerülhetetlen új médiatörvény megfogalmazása, - és ésszerűen, célszerűen, értelmes magyar nyelven módosítanák a meglévő törvényt.

 

Dr. Halák László

 

 

 
Akik itt jártak
Indulás: 2007-10-08
 
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
Hány óra van?
 

A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!